Oμαλή μετάβαση των νηπίων στο 5ο δημοτικό σχολείο Αλεξάνδρειας.

Την Παρασκευή 1 Ιουνίου 2018 το νηπιαγωγείο μας επισκέφθηκε το 5ο δημοτικό σχολείο Αλεξάνδρειας στα πλαίσια του προγράμματος της ομαλής μετάβασης των νηπίων στην πρώτη δημοτικού.

Ο διευθυντής του σχολείου κ. Τσιφτσιόπουλος Διονύσης μας υποδέχθηκε με πολύ χαρά και αφού γνωρίστηκε και συζήτησε με τα παιδιά του νηπιαγωγείου, μας οδήγησε στην αίθουσα της πρώτης δημοτικού. Εκεί μας περίμενε με πολύ αγάπη η δασκάλα της τάξης η κ. Κοντογιάννη Γεωργία. Της χαρίσαμε ένα μικρό αναμνηστικό δώρο και ακολούθησαν αγκαλιές και χαμόγελα με τους παλιούς μας φίλους. Γνωρίσαμε την πρώτη τάξη και κάποια στιγμή ανοίγει η πόρτα και μπαίνει ένας κύριος. Τα παιδιά τον υποδέχθηκαν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό. Ήταν ο γυμναστής του σχολείου ο κ. Θεοδωριάδης Γιώργος. Ακολούθησε μια ώρα γυμναστικής μέσα σε ατμόσφαιρα χαράς.

Ήταν μια υπέροχη εμπειρία για τα νήπια. Με ενθουσιασμό περιμένουν το Σεπτέμβριο να ξανασυναντήσουν τους φίλους τους στο σχολείο με την “τεράστια αυλή”!!!!

Ευχαριστούμε θερμά τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς του 5ου δημοτικού για την όμορφη φιλοξενία.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!

Δικαιολογητικά εγγραφής στο νηπιαγωγείο.

Εγγράφονται στα νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος  2018-19, μαθητές γεννημένοι το 2013 και 2014.

Οι εγγραφές θα γίνονται καθημερινά  12.00 – 14.00

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται αναφέρονται παρακάτω,

ΕΓΓΡΑΦΕΣ

“Η κυρά Καλή και οι 12 Μήνες.”

Στο χώρο του νηπιαγωγείου μας παρακολουθήσαμε τη θεατρική ομάδα “Μικρός Βορράς” στο έργο “η κυρά Καλή και οι 12 μήνες”.

Πρόκειται για μία παράσταση πολύ προσεγμένη, που κέρδισε τους μικρούς θεατές. Τα παιδιά παρακολούθησαν όλη την παράσταση με αμείωτο ενδιαφέρον, γέλασαν, χόρεψαν και χειροκρότησαν αυθόρμητα τους εξαιρετικούς ηθοποιούς!!!!!

ΚΑΛΗ ΑΠΟΚΡΙΑ!!!

Μπροστά μας λοιπόν ξανά η αγία και Μ. Σαρακοστή. Δύσκολη
διαδρομή, κυρίως στην εποχή μας. Διότι, και το θεαθήναι και η
σκληροκαρδία και η φιλαργυρία έχουν γίνει δεύτερη φύση  μας.

Πολύ όμορφα, ο Αλέξανδρος Σμέμαν μας λέει:
Ουσιαστικά η Μεγάλη Σαρακοστή αρχίζει με τον Εσπερινό τούτης της
Κυριακής, όπου ακούγεται:
“Μη αποστρέψης το πρόσωπό σου από του παιδός σου, ότι θλίβομαι? ταχύ
επάκουσόν μου? πρόσχες τη ψυχή μου, και λύτρωσαι αυτήν…”

Έφτασε η στιγμή της Συγνώμης! Η συγγνώμη, η ανιδιοτέλεια, και η ταπείνωση είναι τα χαρακτηριστικά των προτύπων, που θα ξανασηκώσουν όρθια την κοινωνία μας. Αυτά θα σβήσουν και από τα νεώτερα παιδιά το θυμό προς τους μεγαλύτερους. Των μεγάλων, που δεν μπορούν  ή δεν θέλουν να συγχωρήσουν πρώτα τον εαυτό τους, γι? αυτό και ξέρουν μόνο
να εξουθενώνουν όποιον πεσμένο,αδύναμο, αποτυχημένο και αμαρτωλό βρεθεί στο δρόμο τους.

Η μόνη διέξοδο είναι η συγνώμη και η συγχώρηση ως στάση ζωής, που τη διδάσκουμε  με μεγαλοψυχία στα παιδιά μας και να είμαστε σίγουροι πως ό,τι σπείρουμε αυτό και θα θερίσουμε!!!

Κλείνοντας να ευχαριστήσουμε όλους τους γονείς, που βοήθησαν στην οργάνωση του σημερινού πάρτι στο νηπιαγωγείο μας. Τα παιδιά διασκέδασαν με την ψυχή τους, χόρεψαν, δοκίμασαν στον μπουφέ μας τα υπέροχα εδέσματα που πρόσφεραν με χαρά  οι μανούλες αποκομίζοντας άλλη μια πολύ όμορφη εμπειρία από το νηπιαγωγείο…

Σας ευχόμαστε

Καλή Σαρακοστή!!!

Παγκόσμια Ημέρα Υγιεινής Διατροφής (16/10/2017)

Η Παγκόσμια Ημέρα Υγιεινής Διατροφής, έγινε αφορμή να επισκεφτούμε το μανάβικο της γειτονιάς μας, αφού προηγουμένως είχαμε αναφερθεί στο νόημα αυτής της επίσκεψης. Τα παιδιά εμπλούτισαν τις εμπειρίες τους, το λεξιλόγιο τους, φάγανε φρούτα (ακόμη και ο Άκης που δεν έτρωγε) και επικοινώνησαν με τον κ. Νίκο αναπτύσσοντας κοινωνικές δεξιότητες.

Τα παιδιά χάρηκαν πολύ σ’ αυτή τη βόλτα και ζήτησαν να το επαναλάβουμε….

Ευχαριστούμε πολύ την συνοδό κ. Έφη, γιαγιά ενός νηπίου, που δέχτηκε με χαρά να μας βοηθήσει στην προστασία και τον έλεγχο των νηπίων σ’ αυτή την έξοδο..

“Όταν γίνεται σεισμός μη σε πιάνει πανικός…”

Σήμερα στο νηπιαγωγείο μας πραγματοποιήθηκε άσκηση για ενέργειες σε περίπτωση σεισμού.

Τα παιδιά με ένα μικρό project έμαθαν μέσα από βιωματικές δραστηριότητες τι είναι ο σεισμός, τι κάνουμε πριν αλλά και μετά το σεισμό.

Οι γονείς ενημερώθηκαν ότι σε περίπτωση σεισμού θα παραλάβουν τα παιδιά τους από το πλησιέστερο πάρκο.

Η γιαγιά μας η καλή παραμύθι θα μας πει…..!!!

Με βάση τον προγραμματισμό των δράσεων του νηπιαγωγείου μας και με αφόρμηση

την Παγκόσμια ημέρα της τρίτης ηλικίας καλέσαμε τη γιαγιά ενός παιδιού να μας αφηγηθεί ένα αγαπημένο παραμύθι…  “τα τρία γουρουνάκια”!!!

Η γιαγιά Έφη αποδέχτηκε με μεγάλη χαρά την πρόσκλησή μας για να έρθει να μας “παραμυθιάσει”

κάτι που πολύ συχνά έκαναν κάποτε οι γιαγιάδες. Η κυρία Έφη είναι συνταξιούχος νηπιαγωγός και όπως γίνεται αντιληπτό βρέθηκε σε ένα πολύ γνωστό για ‘κείνη  περιβάλλον .

Τα μικρά παιδιά την υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά και ένιωσαν πολύ ευχάριστα μαζί της. Άκουσαν με ενδιαφέρον, συζήτησαν, έπαιξαν και

αφού ο λύκος του παραμυθιού ήταν κακός προβληματίστηκαν για  ποιο λόγο φέρθηκε έτσι. Δώσαμε ένα άλλο τέλος στην ιστορία και αποφασίσαμε να ψάξουμε παραμύθια με καλό λύκο….

Χρόνια Πολλά παππού και γιαγιά!!!

Τα μικρά παιδιά με πολύ αγάπη αφιέρωσαν τη σημερινή τους εργασία  σε δύο πολυαγαπημένα τους πρόσωπα. Τον παππού και τη γιαγιά τους που έχουν την τιμητική τους ημέρα την Κυριακή 1 Οκτωβρίου. Μίλησαν για κείνους με πολύ τρυφερές κουβέντες. Είναι οι άνθρωποι, που έπαιξαν σημαντικό ρόλο στη ζωή όλων μας. Δίνουν χαρά κι αγάπη στα παιδιά μια αγάπη του δεν τα “κακομαθαίνει” όπως οι περισσότεροι συνηθίζουν να λένε, αλλά μάλλον τονώνει την αυτοεικόνα και την αυτοπεποίθηση τους γιατί πρόκειται για μια αγάπη αυθεντική.

Η πρώτη συνάντηση γονέων!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ- ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΆΝΤΗΣΗ

Η οικογένεια αποτελεί το βασικότερο συνεργάτη του νηπιαγωγείου. Η σωστή επικοινωνία και συνεργασία ενισχύει τις εμπειρίες όλων των εμπλεκομένων, παιδιών, γονιών και εκπαιδευτικών. Έτσι η μετάβαση των μικρών παιδιών από την οικογένεια στο πρώτο οργανωμένο εκπαιδευτικό σύνολο γίνεται ομαλότερη. Επίσης τα μεγαλύτερα παιδιά αποκτούν θετική στάση απέναντι στο σχολείο και τη μάθηση.