Δημιουργική Απασχόληση στο σπίτι Μέρος 3

25η ΜΑΡΤΙΟΥ

2. Η Έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 ( μέσα από πίνακες ζωγραφικής ).

Πριν πολλά χρόνια η Ελλάδα μας δεν ήταν ελεύθερη αλλά έμεινε για 400 χρόνια σκλαβωμένη στους Τούρκους.

Τα σχολεία έκλεισαν και οι Τούρκοι απαγογόρευσαν στους Έλληνες να μαθαίνουν γράμματα. Τα ελληνόπουλα όμως αντιστάθηκαν και κρυφά τα βράδια πήγαιναν στις εκκλησίες και τα μοναστήρια όπου με το φως των κεριών οι παπάδες τους μάθαιναν να γράφουν και να διαβάζουν.

Κρυφό Σχολείο ( Νικόλαος Γύζης )

Πολλοί Έλληνες δεν άντεξαν και ετοιμάστηκαν να ξεσηκωθούν. Η Ελληνική Επανάσταση ξεκινά στις 25 Μαρτίου του 1821 όταν ο Παλαιών Πατρών Γερμανός ύψωσε το λάβαρο της Επανάστασης στο μοναστήρι της Αγίας Λαύρας και όλοι οι Έλληνες ορκίστηκαν μαζί Ελευθερία ή Θάνατος.

Ο Παλαιών Πατρών Γερμανός ευλογεί τη σημαία της Επανάστασης ( Θεόδωρος Βρυζάκης )

Η Επανάσταση ξεκινά και εξαπλώνεται τόσο στη στεριά…

Μάχη ( Θεόδωρος Βρυζάκης )

όσο και στη θάλασσα.

Πυρπόληση τουρκικής ναυαρχίδας στη Χίο ( Νικηφόρος Λύτρας )

Στη μάχη πήραν μέρος και οι γυναίκες. Άλλες κουβαλούσαν τρόφιμα και πολεμοφόδια στους άνδρες,

Έλληνες ( Peter Von Hess )

ενώ άλλες μπήκαν στη μάχη και πολέμησαν.

Μπουμπουλίνα ( Peter Von Hess )

Μετά από 10 σχεδόν χρόνια οι Έλληνες με πολλούς αγώνες και θυσίες κατάφεραν να αποκτήσουν την ελευθερία τους.

Η Ελλάς Ευγνωμονούσα ( Θεόδωρος Βρυζάκης )

Προτάσεις για τους πίνακες

• Ζητήστε από τα παιδιά να σας περιγράψουν τους πίνακες και να κάνουν υποθέσεις για τον τόπο ( πού συμβαίνουν όλα αυτά ) και το χρόνο ( πότε; είναι μέρα ή νύχτα ;). Ενθαρρύνετε τα να αιτιολογούν τις απαντήσεις τους ( πώς το κατάλαβες; τί σε κάνει να το πιστεύεις αυτό; ).
  • Μπορούν να αναπαραστήσουν τα παιδιά έναν πίνακα μαζί με κάποιο μέλος της οικογένειας και τα υπόλοιπα μέλη να τον μαντέψουν.
  • Μπορείτε οι γονείς να περιγράψετε έναν πίνακα και τα παιδιά αυτή τη φορά να μαντέψουν σε ποιόν αναφέρεστε.

Οι παραπάνω προτάσεις βοηθούν ιδιαίτερα τα παιδιά να ασκήσουν την παρατηρητικότητα τους, τη μνήμη τους, την κρίση τους, την καλλιέργεια του προφορικού τους λόγου. Για αυτό σας ενθαρρύνουμε να βάλετε σήμερα στο παιχνίδι σας την τέχνη. Αξίζει να το δοκιμάσετε.