ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

Στο πλαίσιο υλοποίησης των διαδικασιών Συλλογικού Προγραμματισμού του Εκπαιδευτικού Έργου (Αξιολόγηση Σχολικής Μονάδας) ο Σύλλογος Διδασκόντων του Νηπιαγωγείου μας αποφάσισε τη δημιουργία Δικτύου Συνεργασίας Σχολείων.

Τα Νηπιαγωγεία που συνεργάζονται είναι: 5ο Νηπ/γείο Αλεξάνδρειας, 6ο Νηπ/γείο Αλεξάνδρειας και 7ο Νηπ/γείο Αλεξάνδρειας.

Οι Εκπαιδευτικοί του Δικτύου σχεδίασαν και υλοποιούν πρόγραμμα ενδοσχολικής επιμόρφωσης με θέμα:

«Ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπ/κών με θέμα την παιδαγωγική αξιοποίηση της Εκπ/κής Ρομποτικής (STE(A)M) στην εκπ/κή διαδικασία».

Ως επιμορφωτής του προγράμματος προσκλήθηκε ο κ. Ηλίας Ματσαρίδης (Καθηγητής Φυσικών Επιστημών- Εκπαιδευτής Ρομποτικής) με τον οποίο πραγματοποιούμε επιμορφωτικές συναντήσεις εξ αποστάσεως (Webex) από τον Ιανουάριο έως τον Μάιο (2 φορές τον μήνα).