Δημιουργική Απασχόληση στο Σπίτι Μέρος 11

ΆΝΟΙΞΗ

1. Οι μαθητές του 7ου Νηπιαγωγείου Αλεξάνδρειας αφουγκράζονται την Άνοιξη με τις αισθήσεις τους και την αποτυπώνουν στους δικούς τους πίνακες ζωγραφικής. Για να δείτε τα έργα τέχνης των μαθητών πατήστε εδώ.

2. Με αφορμή την Άνοιξη, μπορείτε να παρακολουθήσετε ένα βίντεο σχετικό με το Α, α, το πρώτο φώνημα της Άνοιξης. Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό βίντεο από τη σειρά ” Ένα γράμμα, μια ιστορία” της Σοφίας Μαντούβαλου με τίτλο ”Η Αχτένιστη Αγελάδα”.

Προτάσεις

Αφού δείτε το βίντεο, ενθαρρύνετε τα παιδιά να σκεφτούν αντικείμενα που αρχίζουν από το φώνημα Α, α και να τα αποτυπώσουν στο χαρτί με όποιο τρόπο επιθυμούν ( ζωγραφική, κολάζ, πλαστελίνη ). Στη συνέχεια μπορούν να γράψουν το όνομα του αντικειμένου με τη βοήθεια σας, όπως μπορούν.

ΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΜΑΣ

Οι μικροί μαθητές ανακάλυψαν αντικείμενα που αρχίζουν από τη φωνούλα Α, α και έφτιαξαν ένα ψηφιακό λεξικό.

ΛΕΞΙΚΟClick to read this book, made with Book Creatorhttps://read.bookcreator.com